Václavském náměstí, původně koňský trh, bylo svědkem mnoha významných historických událostí. Je to tradiční místo pro demonstrace, oslavy a jiná masová setkání.

Prvním, čeho si asi na fotografii každý všimne, je socha sv.Václava od J.V.Myslbeka z roku 1912. V pozadí je vidět část budovy Národního muzea, které svou současnou podobu získalo po požáru v roce 1881. Ani socha sv.Václava, ani Národní muzeum se během let moc nezměnily.

Člověk, který zná Václavské náměstí lépe, jistě ví, že rohový dům z předválečné fotografie, stojící za sochou sv. Václava, už dnes neexistuje. Byl zničen při amerických leteckých náletech na konci 2.světové války. Další změny jsou méně viditelné. Václavské náměstí se postupně stalo významným obchodním centrem, v pasážích a v domech v okolí jsou dnes luxusní obchody a restaurace spíš pro turisty než pro místní. Jen velmi pozorný divák si všimne, že vpravo za sochou vykukuje tramvaj. To je možná největší změna, která Václavské náměstí postihla. Až do roku 1980 přes ně vedla tramvajová doprava. Nyní jezdí tramvaje přes Václavské náměstí jen příčně - ulicí Vodičkova. V poslední době se však objevují návrhy, že by se mohly tramvaje znovu vrátit na celé náměstí. Já si myslím, že stačí automobily, které na náměstí sjíždějí z magistrály. Víc by se mi líbilo rozšíření pěší zóny.