Project view - Historie města Žižkova

 Čeština
 

Project text:


Před padesáti lety byla Praha o hodně menší než dnes. Žižkov, který je dnes skoro ve středu města, byl dříve předměstí a sídliště jako Ďáblice nebo Černý Most vůbec neexistovala. Plno budov, které jsou dnes samozřejmostí, tehdy nebyly ani naplánované a na jejich místě stály jiné starší budovy a prostranství.

Například místo pražské dominanty, Žižkovské věže, dříve stával židovský hřbitov, který dnes zabírá jen minimum parku. Na místě tenisových kurtů před ZŠ Na Rybníčku byl dříve opravdový rybníček, na Olšanském náměstí bylo jen pár domů, které byly zemědělskou usedlostí. Abych se nesoustředil pouze na Žižkov, tak například na Praze 9, kde dnes stojí Sazka Arena bylo dříve ČKD Lokomotiva a místo dnešního Nákupního centra Nový Smíchov stála továrna Tatra Smíchov.

Za celkovou změnu může zvýšení počtu obyvatel a zlepšení finanční situace města. To mělo za následek bourání malých obchůdků a stavění velkých nákupních center nebo rušení, před padesáti lety teprve začínajících, kin jako například kino Tábor na Koněvově ulici, a stavění velkých multiplexů jako například IMAX v Paláci Flóra apod.  Dříve bylo auto luxus, dnes má skoro každá rodina jedno ne-li více aut, to má za následek více smogu a zvýšení hustoty provozu. Nelze říci, zdali se Praha zlepšila či zhoršila, je pravda, že se mnoho pěkných budov zbouralo, ale také se plno nových také pěkných budov postavilo. Ačkoliv metro ničí základy budov, usnadní cestu milionům lidí. Zkrátka, i když Praha plno kladů pozbyla, plno nových jich opět nabyla.

The project contains these units:

Page 1  2  3  
Kostel ve stylu moderním.
Nejstarší škola na Žižkově dnes.
Obrázek se celý změnil o proti starému, na starém je všechno rozbourané.
Najdete devítimetrový, rozdíl?
Vinohradská beze změny.
Page 1  2  3  


TrainLMS